SŁÓW KILKA…

Oddział PTTK w Zabrzu został powołany do życia we wrześniu 1951r, zyskując natychmiast znaczną popularność i uznanie w oczach społeczeństwa i władz lokalnych. Niestety, w latach 60-tych nastąpił rozłam w Oddziale, gdyż wszechmocne wówczas górnictwo utworzyło własny Międzyzakładowy Górniczy Oddział PTTK, odbierając Oddziałowi Miejskiemu ponad 60% członków i kilkanaście kół zakładowych.
Jest sprawą godną ubolewania, że z początkiem lat 90-tych Oddział Górniczy przestał istnieć, ze szkodą zarówno dla Towarzystwa, jak i mieszkańców Zabrza.
Oddział Miejski przetrwał trudne chwile transformacji społecznej i gospodarczej przełomu lat 80/90 dzięki ofiarności wielu działaczy społecznych oraz poparciu licznej rzeszy prawdziwych, kochających turystykę, szeregowych członków Towarzystwa. Aktualnie Oddział zrzesza ok. 500 członków zorganizowanych w 9 kołach zakładowych 1 kole środowiskowym (dla wszystkich chętnych) oraz 2 klubach (turystyki pieszej i rowerowej). Przynależność do Towarzystwa upoważnia członków do korzystania z zniżek przy opłatach za noclegi w wytypowanych obiektach PTTK, w wypożyczalniach sprzętu turystycznego i innych.

Zarząd Oddziału poprzez Komisje przeprowadza weryfikację i przyznawanie odznak turystyki kwalifikowanej, a to: Górskiej Odznaki Turystycznej (GOT), Odznaki Turystyki Pieszej (OTP), Kolarskiej Odznaki Turystyki (KOT), które są dowodem wysokich kwalifikacji turystycznych ich zdobywców.

Każdy miłośnik turystyki jest w Towarzystwie mile widziany i może znaleźć okazję do wielu turystycznych przeżyć.