Zapisy

Witajcie turyści!!! Na stronie tej dowiecie się czym jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, jak do nas przystąpić, dlaczego warto do nas należeć i na jakich zasadach udzielane są zniżki.

CZŁONKIEM PTTK może zostać każdy! Nie trzeba być mieszkańcem Zabrza, nie istnieje także żaden przedział wiekowy. Nie ma także obowiązku przynależenia do PTTK aby uczestniczyć w naszych wyjazdach, jednak posiadanie legitymacji PTTK ma swoje plusy, opisane poniżej. więcej >>>

Aby wstąpić do PTTK Oddział Miejski Zabrze należy przyjść do biura Oddziału do Klubu Turysty na pl Dworcowy 5 , telefon:  32 271 – 34 – 27, przynieść 2 zdjęcia legitymacyjne, wypełnić deklarację członkowską i wpłacić roczną składkę oraz jednorazowy koszt wpisowego.
Aby prawidłowo wypełnić deklarację członkowską trzeba podać m.in.: adres, datę i miejsce urodzenia oraz numer PESEL. Osoby już należące do PTTK muszą podać numer legitymacji i datę wstąpienia do PTTK.
Od dnia 1 kwietnia 2005 roku członkowie PTTK posiadający aktualną legitymację członkowską z opłaconą składką są chronieni na imprezach organizowanych przez oddziały PTTK przez ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).
Wypełniając wszystkie te warunki stajemy się pełnoprawnymi członkami PTTK, otrzymując legitymację PTTK (ważną w całej Polsce), dzięki której można korzystać z rabatów handlowych za usługi noclegowe w schroniskach górskich (20%), obiektach PTTK i innych, w wypożyczalniach sprzętu turystycznego i sportowego, za usługi gastronomiczne, przewozowe, handlowe i inne (w firmach wymienionych w specjalnym Informatorze); pozwala to także na udział w imprezach organizowanych przez PTTK Oddział Zabrze z niższym wpisowym.


Aby uczestniczyć w wyjazdach PTTK i być regularnie powiadamianym o organizowanych wyjazdach najlepiej przystąpić do jednego z naszych kół. Przy naszym Oddziale PTTK istnieje kilka kół środowiskowych, kilka kół szkolnych (w tym przy Akademii Medycznej i SKKT) oraz koła ogólnodostępne dla mieszkańców Zabrza.


  • CZYM JEST PTTK

    Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze to najstarsze w Polsce stowarzyszenie skupiające turystów i krajoznawców. Powstało z połączenia Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (1873 r.) i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (1906 r.), których jest prawnym następcą.[..]

    Od powstania w 1950 r. PTTK rozwija i upowszechnia krajoznawstwo i turystykę kwalifikowaną we wszystkich jej formach. Najbardziej popularne dyscypliny turystyki kwalifikowanej to: turystyka górska, piesza, kajakowa, żeglarska, kolarska, motorowa i narciarska.

    Towarzystwo wypracowało i upowszechniło krajoznawczy program turystyki związany z poznawaniem Ojczyzny, ochroną przyrody, krajobrazu i zabytków. Stwarza warunki ułatwiające turystom i krajoznawcom wędrowanie po kraju i za granicą – pomaga w wędrowaniu indywidualnym. Towarzystwo stworzyło i upowszechnia system odznak turystyki kwalifikowanej służący rozwojowi zainteresowania różnymi formami turystyki i krajoznawstwa.

    PTTK popularyzuje wiedzę o najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionach Polski oraz promuje w kraju i zagranicą polski produkt turystyczny – Turystykę aktywną.

    Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze zrzesza blisko 100 tysięcy członków działają oni w 3268 kołach i klubach PTTK. Koła i kluby tworzą Oddziały PTTK- terenowe jednostki Towarzystwa posiadające osobowość prawną. W Polsce działa 419 oddziałów PTTK.

    Bardzo ważnym zadaniem Towarzystwa jest wyznaczanie, znakowanie i konserwacja szlaków turystycznych. Przez najatrakcyjniejsze tereny w Polsce przebiega 47575 km wyznakowanych przez PTTK szlaków: pieszych nizinnych, górskich, rowerowych, narciarskich, wodnych i innych.

    Przez Polskę wiodą dalekobieżne /tarans-europejskie/ szlaki piesze i rowerowe nad którymi merytoryczną opiekę i prawną sprawuje PTTK. Są to szlaki E-3, E-8, E-9, E-11 i R-l.

    PTTK dysponuje 210 obiektami turystycznymi w których znajduje się ponad 20 tysięcy miejsc noclegowych. Składa się na to 60 domów turysty, 77 schronisk górskich, 35 stanic i ośrodków turystyki wodnej, 33 ośrodki campinowe i 5 zajazdów o zróżnicowanym standardzie.

    W gestii PTTK jest również 208 zakładów i punktów gastronomicznych dysponujących ponad 12 tysiącami miejsc konsumenckich.

    PTTK jest wydawcą książek, map i folderów – posiada własne wydawnictwo „Kraj” Sp. z o.o., które istnieje od 1975 r.

    W gestii Towarzystwa jest również 15 Regionalnych Muzeów, które są ośrodkami tradycji ruchu turystyczno-krajoznawczego w Polsce – posiadamy w nich unikalne dokumenty i inne materiały świadczące o ogromnym udziale PTTK i jego poprzedników w rozwoju działalności społecznej i kulturowej w Polsce.

    Bardzo istotną rolę w życiu Towarzystwa i upowszechnianiu turystyki i krajoznawstwa spełniają wyspecjalizowane jednostki organizacyjne PTTK – Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej w Krakowie, Centrum Fotografii Krajoznawczej w Łodzi, Centralna Biblioteka im. K. Kulwiecia w Warszawie.

    Zgodnie z hasłem „Wszystko o górach – wszystko dla Gór”, Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie gromadzi i udostępnia zbiory archiwalne, książki, mapy i inne materiały informacyjne o wszystkich górach świata.

    Centralna Biblioteka PTTK im. K. Kulwiecia dysponuje bogatymi zbiorami (64 tys. Jednostek) z zakresu turystyki i krajoznawstwa. Z kolei Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK w Łodzi jest specjalistycznąjednostką programoivą PTTK w zakresie zagadnień związanych z fotografią krajoznawczą, techniką video, filmową itp.

    W działainości Towarzystwa najważniejsi są ludzie – nasi członkowie i wspaniali działacze społeczni. To oni wyznaczają rangę oraz tworzą dorobek PTTK.

    Towarzystwo swoją działalność programową realizuje dzięki, głównie społecznej, kadrze programowej. Stanowiąją organizatorzy i instruktorzy turystyki , opiekunowie przyrody i strażnicy ochrony przyrody, społeczni opiekunowie zabytków, przodownicy turystyki w poszczególnych dziedzinach turystyki i znakarze szlaków – razem ponad 25 tys. osób. Osobną grupą stanowią przewodnicy -jest ich blisko 10 tysięcy.

    PTTK dysponuje systemem szkolenia i doskonalenia kadr dla turystyki kwalifikowanej. Dla młodzieży szczególnie atrakcyjną formą szkolenia jest udział w zajęciach prowadzonych w Młodzieżowych Szkołach Turystyki organizowanych przez PTTK w okresie ferii szkolnych. Podstawowym i charakterystycznym wyróżnikiem PTTK jest rozwijanie turystyki kwalifikowanej we wszystkich dyscyplinach. W ramach działalności oddziałów, kół i klubów organizowane są setki rajdów, zlotów, spływów i rejsów.

    W roku 1999 odbyło się 26.015 imprez turystyki kwalifikowanej z udziałem 665.274 osób oraz 13.906 wycieczek turystyki powszechnej, z których wzięło udział 434.987 osób. Przewodnicy PTTK obsłużyli 34.023 imprez i wycieczek.
    Należy podkreślić, że przewodnicy są w zdecydowanej większości członkami Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

    Szczególne miejsce w programie Towarzystwa zajmuje turystyka górska – wynika to m.in. z wieloletniej tradycji i zainteresowania turystów.

    PTTK upowszechniło w Polsce zdobywanie odznak turystyki kwalifikowanej z najbardziej popularną Górską Odznaką Turystyczną (GOT) i

Skip to content